|
ITALO DISCO disco, italo disco, hi-nrg
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
savage
Pridružen/-a: 15.09. 2009, 23:15 Prispevkov: 101
|
Objavljeno: 01 Okt 2009 20:02 Naslov sporočila: ULTRAVOX |
|
|
Uspeh britanske zasedbe Ultravox ne bi bilo pošteno meriti po njihovi popularnosti v ZDA, kajti na drugi strani luže jim nikoli ni zares uspelo. Ena sama pesem, reap the Wild Wind je bila uspešnica v ZDA, pa še ta je pristala na 71. mestu. So pa zato velike premike naredili v Evropi. Skupina, ki je začela delo tam, kjer so ga končali Kraftwerk in Roxy Music, je z uspešnicami, kot so My Sex, Sleepwalk, Passing Strangers, All Stood Still, Hymn, Visions in Blue, Lament, Dancing with Tears in My Eyes ter Love's Great Adventure poskrbela, da si danes brez dvoma zaslužijo naziv glasbeni velikani.
John Foxx je pričel eksperimentirati s sintisajzerji že v njegovih šolskih letih. Ko se je leta 1974 preselil v London, je tam spoznal basista Chrisa Crossa, klaviaturista in violinista Billieja Currieja, kitarista Stevea Shearsa ter bobnarja Warrena Canna. Izmislili so si ime Ultravox in leta 1976 izdali prvi album Ultravox, ki ga jr produciral elektronski glasbeni guru Brian Eno iz skupine Roxy Music. Njihovi začetki niso bili z rožicami postlani, ker so naleteli na mnoge kritike, te pa so se usmerjale predvsem k njihovemu menda preveč sintetičnemu in programiranemu zvoku, ob katerega se je spotaknil tudi sam Bill Wyman iz skupine The Rolling Stones. Prvi in drugi album nista prinesla ničesar pametnega, šele na tretjem se je znašla manjša uspešnica My Sex, a njihova založba Island Records kar treh neuspešnih prodaj ni mogla prenesti. Izgubili so pogodbo in se za nekaj časa odpravili na počitek. Vmes so se nekateri fantje poslovili, ali bili nagnani, kar ni jasno še danes, edino Cann, Cross ter Currie so skušali obdržati ime Ultravox. Cann je kasneje priznal, da so morali ponoči na skrivaj vdreti v proste založbe Island Records, kamor so odšli po svoje stvari. Šele ko se je bendu pridružil škotski kitarist in pevec Midge Ure, je ta lahko zadihal s polnimi pljuči. "Zvok, ki smo ga ustvarili, je bil fantastičen," je kasneje v nekem intervjuju povedal Ure.
Njihov prvi skupni izdelek Vienna je bil zanje prelomen, in prvič je zasedba pod imenom Ultravox res izdajala uspešnice. Naslovna je zasedla drugo mesto na britanski lestvici v začetku leta 1981. Ure je bil zelo karizmatičen frontmen, njihov nov zvok je bil atmosferičen in drugačen, pesem Vienna pa so podkrepili z zelo zanimivim umetniškim videospotom. "Vienna ne bi bila nikoli tako uspešna, kot je bila, če ne bi bila tako zelo drugačna od vsega ostalega, kar je bilo takrat na sceni," je priznal Ure.
Naslednja tri leta so bila zlata leta za skupino Ultravox. Vrsta uspešnic jim je prinesla lepe uvrstitve na britanski lestvici, s čemer so hudo konkurirali zasedbama Spandau Ballet in Duran Duran. Vse tri omenjene skupine so tvorile t.i. novoromantično gibanje osemdesetih. Med njihovimi najbolj znamenitimi skladbami tega obdobja sta gotovo All Stood Still ter Dancing With Tears in My Eyes.
Medtem, ko so bili v Evropi prava atrakcija, jih kljub številnim poskusom in promocijam na drugi strani luže Američani niso vzeli za svoje. V bistvu so jih popolnoma spregledali. Od vseh njihovih uspešnih albumov Vienna, rage in Eden, Quarter, Lament, The Collection in U-Vox, se je samo enemu uspelo uvrstiti na ameriško lestvico. Quartet je pristal na precej borni številki 61, pa še najbrž po zaslugi hita Reap the Wild Wind.
Po albumu lU-Vox leta 1986 in odhodu Midgea Urea se je skupina leta 1987 razšla. Pevec se je namreč zadnja leta vedno bolj nagibal k solo karieri, bil pa je tudi zelo naveličan nenehnih notranjih trenj, saj je bilo med fanti veliko vroče krvi in zamer. Billie Currie je bil zelo vztrajen, saj je nadaljeval in sestavil novo zasedbo pod istim imenom, a novi Ultravox z nobenim izmed dveh albumov, ki sta sledila, niso bili uspešni. Vse tja do sredine devetdesetih je poskušal z različnimi pevci storiti kak premik, pa se ta ni zgodil.
Po razpadu benda se je kar nekaj fantov odločilo za solo kariere. Od njih je bil jasno najuspešnejši Midge Ure, ki je postal ne samo kvaliteten solo izvajalec, ampak tudi znan po mnogih dobrodelnih projektih, med drugim je pomagal napísati dobrodelno pesem Do They Know It's Christmas pri projektu Band Aid. Ustanovitelj zasedbe Ultravox John Foxx je izdal nekaj solo albumov, a niso bili uspešni, podobna usoda je doletela tudi Billieja Currieja. Chris Cross pa je obupal nad glasbo in postal psihoterapevt.
Zdi pa se, da projekt Ultravox še ni končan. Warren Cannm Chris Cross, Billy Currie in Midhe Ure so namreč napovedali, da bodo aprila letos pričeli s povratniško koncertno turnejo Return to Eden, ki se bo začela v Veliki Britaniji. To bo prvič po 24-ih letih, da bo zasedba nastopila s temi originalnimi člani. Je pa za britanski časopis The Sunday Mail Midge Ure nedavno povedal, da bo turneja enkratna in da se z njo ne vračajo na glasbeno sceno v trajnem smislu. Prav tako ne bodo snemali nobenih novih pesmi. "Gre za praznovanje naše glasbe in za obletnico," je še dodal. _________________ Disco Is Magic |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|